4 + 1 tipp fotózás gyakorláshoz fényképezőgép nélkül

Vannak olyan napok, hetek, amikor nincs lehetőségünk elővenni a kamerát és szebbnél szebb helyszíneket felkeresni. A lakást/kertet pedig már kimaxoltuk, és már a család is unja, hogy állandóan a masinánkkal kergetjük őket. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy ha csak napi 20-30 percet is, de szánjunk arra, hogy valamilyen formában foglalkozzunk a fotózással. Ehhez adok nektek ötleteket a következő tippekkel.

 

1. Online oktatóanyagok

Manapság szinte nem létezik olyan információ, ami nincs fent az interneten. Rengeteg hasznos ingyenes és fizetős oktatóanyagot találunk a világhálón akár írott, akár videós formátumban. A legnagyobb választék persze angol nyelven van, de egyre több a magyar nyelvű anyag is. Nagyon jó szívvel tudom nektek Ingrid YouTube csatornáját ajánlani. Kiváló lehetőség arra az esetre, ha éppen nem tudsz kimozdulni, vagy néznél valami hasznosat, amíg a gyerek alszik, esetleg eljátszik magában.

 

2. Photoshop

A fotók szerkesztésében mindig van mit tanulni, és ahogy ügyesedünk benne, egyre több mindent szeretnénk tudni. Mivel az utómunka szorosan hozzátartozik a fotózáshoz, ma már kimondhatjuk, hogy nincs fotózás képszerkesztés nélkül. Ha éppen van egy kis szabadidőnk, de nincs alanyunk, vagy más okok miatt nem tudunk fotózni, tökéletes választás lehet, ha egy újonnan tanult technikát kipróbálunk egy régi képünkön. Ez ráadásul az önbizalmunknak is jót tehet, hiszen egymás mellé téve egy korábban és egy ma szerkesztett képet csodálatosan megfigyelhetjük a fejlődésünket. Ha szuper és nagyon jól követhető angol nyelvű Photoshop videókat néznétek, a Piximperfect csatornát ajánlom.

 



3. Kiállítások

Ez a jelenlegi helyzetben persze nem jöhet szóba, de remélhetőleg hamarosan újra nyitnak a kiállítások, és akkor ismét élhetünk ezzel a nagyszerű tanulási, egyben kikapcsolódási lehetőséggel. Látogatásra ajánlom nektek a Mai Manó Házat, illetve a Capa Központot, de ugyanúgy hasznos lehet bármilyen festmény kiállítást is megnézni. A festőktől rengeteget lehet tanulni a fényhasználatot, a színeket és a kompozíciót tekintve, így innen is rengeteg inspirációt gyűjthetünk.

Addig is ajánlom figyelmetekbe például a Mai Manó Ház blogjának Képpárok rovatát, ahol világhírű fotósok képekeit láthatjuk valamilyen hasonlóság mentén párokba rendezve. Ha pedig a világjárványra reflektáló fotókra lennétek kíváncsiak, nézzétek meg a Magnum Photos koronavírussal kapcsolatos sorozatait!

 

4. Napi "görgetés”

Ha már a kezünkhöz van nőve a telefon, és sokszor azon kapjuk magunkat, hogy csakúgy céltalanul, bambulva bámuljuk a kijelzőt, ideje hasznos cselekvésre váltani. A #kattanjki blogot többek között azért is indítottuk, mert szeretnénk, hogy az online felületeken minél több minőségi vizuális tartalom jelenjen meg. Sajnos hozzá vagyunk szokva, hogy rengeteg rossz képet látunk az interneten, és ezek bizony sajnos hatással vannak a képi világunkra. Viszont jó hír, hogy ez fordítva is igaz. Ha néhány naponta (vagy akár naponta) szánunk arra 20-30 percet, hogy tehetséges fotósok képeit nézegessük, fejleszthetjük a vizuális látásmódunkat, és egy idő után meg fogjuk tudni különböztetni a jó minőségű fotókat a rosszaktól. Ehhez szuper oldal például az 500px. Vagy akár az Instagramon is megtehetjük, hogy csak nagy nevű fotósokat követünk (akár egy második fiókkal), hogy ne vonják el a figyelmünket az ismerőseink képei. Másrészt pedig ezzel új ötleteket, inspirációt tudunk meríteni a következő fotózásunkhoz, ami megint csak nem hátrány. 

 

+1. Mesekönyvek

Bizony, a mesekönyvekből rengeteget lehet tanulni. Bármennyire is meglepő első olvasásra, de nagyon klassz inspirációt tud adni egy-egy szépen illusztrált könyv. Figyeljük meg a színeket, a kompozíciókat, a szereplők ruháit, mozdulatait, egymáshoz való elhelyezkedését a képeken. Ne úgy álljuk hozzá az esti meseolvasáshoz, hogy ez is napi rutin része, hanem tudatosan elemezzük az ott látott képeket! Érdemes már a könyvválasztásnál is odafigyelni arra, hogy szép, jó minőségű képekkel legyen illusztrálva a könyv, így számunkra is hasznosan fognak telni az esti olvasások.

 

Ha tetszett a bejegyzés, szeretettel várunk facebook csoportunkban is. Ha még több inspirációt szeretnél, kövess minket instagramon (@kattanjki) és használd a #kattanjki hashtaget.

 

AKSZJONOVICS ALJONA

Akszjonovics Aljona vagyok, gyerekfotós és oktató. Már gyerekkorom óta érdekelt a fotózás, de csak évekkel később, a várandósságom idején döntöttem úgy, hogy belevágok. Szerettem volna, ha a kisfiamról nem csak mobillal készülnek fényképek, ezért 2016 őszén beiratkoztam egy kezdő fotós tanfolyamra. Életem legjobb döntése volt, hiszen azontúl, hogy a családi albumunk gyönrű képekkel gazdagodott, egy új hivatást is kaptam.

Boldog vagyok, hogy maradandót alkothatok és hogy örömet szerezhetek az ügyfeleimnek. Nagyon hamar vállalkozás lett a hobbiból, majd egyre több egyéni oktatással kapcsolatos megkeresés érkezett. 2019 tavaszától pedig a Nextfoto Baba- és gyerekfotós workshopjain oktatok, az Instagram oldalamon (@axxaphoto.kids) pedig rendszeresen osztok meg hasznos, fotózással és utómunkával kapcsolatos tartalmakat.
Fotó: Tassi Miklós

A bejegyzés trackback címe:

https://kattanjki.blog.hu/api/trackback/id/tr7615673020

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Mi ez az egész?

A fotózás terápia: kikapcsol, feltölt, inspirál, az alkotás örömét adja. Hiszünk benne, hogy így lehet újra és újra “kikattanni”. Azért fogtunk össze több fotós anyukával és indítottuk el ezt az oldalt, hogy a lelkesedésünkből, tapasztalatunkból nektek is átadjunk, és inspiráljunk titeket, hogy fényképezzetek.

Csatlakozz hozzánk! Kövess minket Instagramon (@kattanjki), használd a #kattanjki hashtaget, lépj be bátran a Facebook csoportunkba!

Friss topikok

süti beállítások módosítása