2016 utolsó napján összegeztem az évet: a magánéletemben rengeteg pozitív eseménnyel, lelkes tervezgetéssel teltek el a napok. A fotózásban viszont nem teljesedtem ki úgy, mint számítottam, hiába dolgoztam addigra teljesen ebben a szakmában, valahogy ez a sok izgalmas életesemény, mint a költözés vagy az esküvő, elvitte a fókuszt a fotózásról. Nem fektettem energiát a fejlődésre, rutinszerűvé vált, és nem igazán hozott lázba egy-egy új feladat.
A munkákat elvégeztem a legjobb tudásom szerint, az ügyfelek elégedettek voltak, de valami plusz mindig hiányzott a fotóimról, amit elvártam magamtól. Azt vettem észre, hogy mindig kicsit irigykedve néztem a nálam sikeresebb fotósok munkáit. Úgy láttam, hogy ők sínen vannak, van egy jól kialakított ügyfélkörük, van egyfajta hangsúlyos utómunka-stílusuk. Azon a szilveszteri délutánon megfogalmazódott bennem, hogy semerre sem haladok szakmailag, csapongok a stílusok között, elégedetlen vagyok a fotóimmal.
Éppen aznap véletlenül belebotlottam a 100 boldog nap kihívásba, és ekkor megszületett az ötlet: mi lenne, ha én viszont egy éven keresztül minden nap fotóznék valamit a saját örömömre? Bármit és bárhogy fotózhatok, és olyan utómunkát kapnak a fotók, amihez kedvem szottyan. Az egyik cél az volt, hogy anélkül alkothassak, hogy túl magas elvárásokat állítanék fel magammal szemben. A másik nem titkolt célom az volt, hogy szép lassan, nem sürgetve kialakuljon egyfajta védjegy, ami picit egyedibbé teszi a fotóim stílusát. Másnap, az év első napján ki is tettem az első fotót a kihívás égisze alatt.
Fotók: Molnár Anikó
Őszintén bevallom, többször majdnem bebuktam a kihívást, de végül mindig erőt vettem magamon.
Ha a 365 napos fotókihívás alatt szembejövő akadályokat egy kalandjáték ellenségeihez kellene hasonlítanom, valahogy így írnám körül őket:
A lustaság démona
Már a második héten megkörnyékezett ez a kárörvendő bestia, és később is felbukkant a legváratlanabb pillanatokban. Ilyen és ehhez hasonló dolgokat sustorgott a fülembe: „Majd holnap két fotót is csinálsz... Senkinek sem fog feltűnni, hogy már nem posztolsz minden nap... Nem lesz semmilyen következménye, ha abbahagyod...„ A démont úgy tudtam kiiktatni a legegyszerűbben, ha elmormoltam magamban egy „csak azért is” varázsigét. A démon szavai ennek hatására átváltoztak a fejemben: „Ma is képes vagy csinálni egy fotót BÁRMIRŐL... Nem hagyhatod cserben magadat és azokat, akik szeretik, amit csinálsz... „
Fotók: Molnár Anikó
Az imposztor szindróma boszorkánya
Mivel minden nap jelen voltam az Instagramon, ezért sajnos beleestem abba a hibába, hogy naponta minimum egy órát pörgettem mások fotóit és bejegyzéseit. Az imposztor szindróma boszorkánya észrevette, amikor rosszabb passzban voltam, és rontást szórt rám, ami napokig nyomot hagyott a hangulatomon. A rontást a támogató közösség erejével sikerült levenni: nagyon sok mindenkinek köszönhetem, hogy a kishitűségemen sikerült felülkerekedni, nélkülük a mai napig másokhoz hasonlítgatnám magamat.
Fotók: Molnár Anikó
A „voltmár!” kísértet
Esős vasárnap délután volt, semmi kedvem sem volt kimenni fotózni. Teázni támadt kedvem, szeretem az egész szeánszot, kikapcsol... Fotózásra inspirált a tárgyak szépsége, ahogy gőzölgött a forró víz... de a gőzből egyszerre egy kísértet úszott elő, és szemrehányó hangon így szólt: „Nem unod még ezt fotózni? Most azonnal menj ki és keress valami izgalmasabb témát!” Vállat vontam és belekortyoltam a forró nedűbe. Újra lefotóztam a teámat – egészen másképpen, mint néhány héttel azelőtt.
Fotók: Molnár Anikó
Bátran kijelenthetem, hogy képes voltam legyőzni az agyamban rejtőző bestiákat, a kitűzött céljaimat elértem: foggal-körömmel kitartottam az elhatározásom mellett, így 2017 év végére valóban úgy éreztem, kialakult a vágyott egységes utómunka-stílusom, kiéleződött a látásom a különös dolgokra, a szépségre. Játszva tanultam a fényről és árnyékról, a kompozícióról. Túlléptem a lustaságon, a kishitűségen, az ötlettelenségen.
Minden nap önkritikát és alázatot gyakoroltam: beismertem, ha valami nem sikerült jól, és kitartóan próbálkoztam addig, amíg végre elégedettséggel töltött el egy képkocka.
Így felsorolva, néhány év távlatából nézve sokkal többet adott az a 365 nap, mint amit elvártam tőle. Mégis a legfontosabb, amit kaptam ettől a kihívástól, hogy minden napra örömet és sikerélményt adott a fotózásban.
Ha még több inspirációt szeretnél, kövesd @kattanjki instagram oldalunkat és szeretettel várunk facebook csoportunkba is.
MOLNÁR ANIKÓAz, hogy fotós vagyok, már 2010 óta az identitásom része, noha nem mindig gondoltam úgy, hogy évtizedeken át ezzel szeretnék foglalkozni. Talán azért, mert sokáig nem találtam a helyemet a fotózásban, holott ma már tudom, hogy ez egy élethosszig tartó utazás. Az irány megvan, hiszen tudom, hogy miben lehetne még fejlődnöm - jelenleg a legnagyobb kihívás számomra az örökmozgó, cserfes kislányom lencsevégre kapása -, de azt is tudom, hogy mit szeretnék közvetíteni a fotóim segítségével.
Szeretek mindent, ami egyszerűségében szép és ízléses. Szeretem figyelni a levegő és a fény játékát. Inspirálnak a finom, de mégis izgalmas tónusok. A nyugalom és az életigenlés jellemzi fotóimat. Megtalálhattok Instagramon @aniko.m néven, és lessétek meg a weboldalamat is! http://anikomphotos.com.